2008 m. spalio 8 d., trečiadienis

Apie reikėjimus

Jau prieš kelerius metus išsisiuvinėjau ikoną. Štai šitą (man jinai - pats brangiausias iki šiol padarytas darbas)O vakar ko gero geriausiame Kauno knygyne radau jos sesutę (tiksliau reiktų sakyti, kad prosenelę, nes jai jau apie 100 metų gali būti). Ta pačia proga supratau, kaip sunku nufotografuoti, kai stiklas ne antirefleksinis - savo atspindžio niekaip nepavyko paslėpti :(Na, niekaip negalėjau aš palikti šito paveikslo Staniuliui bei kitiems jo klientams, privalėjau nusipirkti, nors ir neturėjau jam pinigų... Na, išgyvensiu kaip nors, bet užtat paveikslas jau mano :)
Štai taip paveikslas atrodo jau išvalytas ir sudėtas.
Galvojau, jog išvalius teks jį nešti rėmintojui, kad sutvarkytų rėmą (visuose sujungimuose matosi tarpai). Visgi tai nebus įmanoma. Kad tarpai sumažėtų, paveikslas turėtų kabėti patalpoje, kuri nedžiovinama centralinio šildymo išsausintu oru. Panašiai mums buvo su senomis knygų bei rūbų spinta ir lovomis, kurios, įvedus centralinį, gerokai susitraukė (o lovas išvežus atgal į Zarasus, per pirmają žiemą tarpai gerokai sumažėjo). Kuo dar labai džiaugiuosi, tai tuo, jog manęs laukia nedidelis detektyvas - išsiaiškinti, kam priklausė šis paveikslas. Nugarėlėje priklijuotas užrašas skelbia, jog šio paveikslo numeris - 201, o jis priklausė Kazimierui Gavėnui. Dar nežinau, kas jis toks. Reiks nueiti į bibliotekas, paieškoti. Vienintelė google rasta užuomina - kad tūlas Kazys Gavėnas buvo knygnešys, 1884 m. buvo moksleivis. Įmanoma, kad šis paveikslas priklausė jam. O šitai išsiaiškinus beliks sužinoti, kam buvo renkamos lėšos, gautos už paveikslus, ir kur gi kažkada buvo aukojamos Mišios už visus rėmėjus (na, tokios smulkmenos, sakyčiau :D ).Pirmiausiai, be abejo, paveikslas buvo išardytas, išmesti kandžių lavonėliai, apvalytas. Nuėmus stiklą, pavyko perskaityti (bent jau taip spėju) užrašą: O Motyna Neliaujančiosjos Pagelbos, pagelbėk idant Dievo nenustočiau!Ir pabaigai keli siuvinėjimo elementai (kurių kandys nesuvalgė) iš arčiau:
Yesterday I bought a sister for my stitched icon (simply I could not leave it in an antique book shop). Well, a little bit older sister. This picture has about 100 years...
I know the name of a person, who once bought this picture (it was written on a frame). So now I must identify him (hope, this will be possible).

2 komentarai:

  1. Kokia įdomi istorija! labai norisi išgirsti ir tęsinį - paveikslo gyvenimo kelią...
    Įsivaizduoju, kiek džiaugsmo patyrei jį radusi!

    AtsakytiPanaikinti
  2. Oho, koks radinys! Tikiuosi, kai išsiaiškinsi jo istoriją, parašysi, labai įdomu... :)

    AtsakytiPanaikinti