2010 m. vasario 8 d., pirmadienis

Piešinio perkėlimas, tam skirtas pieštukas ir nauji atradimai

Sekmadienį man prisireikė užrašų knygutės viršelio. Tam puikiai tiko piešinukas, kurio kopiją iš žurnalo "Marie Claire idees" turėjau. Ėmiau galvoti, kuo piešinį perkelti ant medžiagos. Mano mėgstamas būdas, kai piešinys dedamas po baltu plonu linu ir perpiešiamas išsiplaunančiu flomasteriu, čia netiko, nes nei padėtas ant stalo, nei ant stiklo po šviečiančia lempa (apie tą perpiešimo būdą galėsiu parašyti kitą kartą) piešinys nesimatė. Jis buvo ganėtinai smulkus, linas natūralus ir tankus. Žvelgiau į ant rašomojo stalo stovinčią pieštukinę, pilną virbalų, vąšelių, įvairių žymėjimo pieštukų. Nusprendžiau, kad bus pati tinkamiausia proga išbandyti internetinėje parduotuvėje kasiulai pirktą pieštuką. Skirtas natūraliems naudiniams (aš siuvinėsiu ant lino), piešinys tiesiog perkeliamas lygintuvu - kodėl nepabandyti? Tad apie visą eksperimentą iš pradžių:
Štai čia mano piešinys, kuris turės atsidurti ant medžiagos, ir pieštukas, kuriuo naudosiuos. Dar iš virtuvės atsineštas kepimo popierius (spintoje guli ir didesnis sviestinio popieriaus rulonas, bet man tik nedidelio gabaliuko reikėjo). Jeigu nebūčiau tinginė (tiksliau, buvo gaila laiko), turėčiau piešinį kokiu nors tušinuku ar pieštuku persipiešti ant kalkinio popieriaus, tada apversti ir visas linijas perbraukti specialiu pieštuku, kitaip ant medžiagos persispaustų atvirkščias piešinys. Bet negi tam gaišiu laiką. Pasiėmiau fotoaparatą, nufotografavau piešinį, kompiuteryje apverčiau, atsispausdinau ir... voila.Greitai greitai perpiešiau (buvo labai smalsu, koks bus rezultatas).Tiksliau, ne visai greitai. Neaišku, ar pieštuką kažkur pamėčiau ir jo šerdis suskilinėjo, ar mano drožtukas buvo nelabai aštrus, o šerdis minkšta, bet niekaip nesisekė padrožti, vis nuluždavo. Bet ant mano stalo yra ir pieštukinė su pieštukais. O joje guli keli iš senų laikų užsilikę pieštukai su keičiamomis šerdimis. Vieną tokį ir panaudojau. Dabar jau piešėsi labai smagiai. Taigi baigiau piešti, nupučiau dulkes ir uždėjau piešiniu ant medžiagos.Tada ėjau plauti ranką. Šis pieštukas labai sėkmingai nusitrina, tad verčiau ranką, kuria piešiate, padėti ant kito popieriaus lapo, o piešinį pradėti kairėje pusėje, jei esate dešiniarankis, arba atvirkščiai. Deja, lyginimas norimo rezultato nepateikė. Visai neblogai matosi paukštis, medžio kamienas. Bet jau šakos ir lapai... Na, toks tankus miškas.
Aišku, pati kalta, kad sugalvojau visus lapus perpiešti. Neperžiūrėjau pieštuko sudėties, bet susidarė įspūdis, kad ten kažkas panašaus į vaškines kreideles. Lyginant piešinys ant popieriaus apsilydė. Bet jeigu būčiau siuvinėjusi originaliai siūlomo dydžio medį (jis turėtų būti pusantro karto didesnis), tikriausiai ir lapai būtų matęsi.
Nieko neliko, tik pasiimti kalkės lapą (iš senų laikų turiu įvairių spalvų kolekciją) ir perpiešti kamieną (su lapais nebežaidžiau) bei paukštį.
O išvados iš šio rašymo labai paprastos: pieštukas yra labai nebloga priemonė nesunkiai ant šviesios medžiagos perkelti piešinį, kuriame nėra ypač smulkių detalių. Kad neklaidintų vartotojų, gamintojai gal galėjo pieštuką nudažyti mėlynai, o ne žaliai (kas sugalvojo, kad žalias pieštukas turi piešti mėlynai?). Bet čia jau detalės. Išlieka svarbiausias klausimas: ar lengvai išsiplaus piešinys. Apie tai parašysiu po poros dienų, nes kamienas ir paukštis jau išsiuvinėti, beliko lapai ir uogos. Ir dar tas klausimas: kas kaltas dėl šerdelės lūžinėjimo. Bet kokiu atveju tikrai pirksiu dar vieną pieštuką, tada ir paaiškės jų kokybė. Deja, "Prym"'as negamina baltų (ar kitokių šviesių) pieštukų, tad piešinio perkėlimas ant juodos medžiagos man vis dar lieka galvos skausmas. Dar turiu kelis geltonos kalkės lapus, bet ką reiks daryti, kai jie baigsis? Šia tema dar parašysiu, idėjų dar turiu, tik ne visos jos tinka tinginiams, norintiems greito rezultato... Nors jeigu piešinį perpiešinėji kelis kartus, tai gal ir lėtas būdas greitesnis.


P.S. Suprantu, kad bloguose dažniausiai žiūrimos nuotraukos, ilgus tekstus skaityti tingisi. Bet ar yra tokių, kuriems šie mano dviračio išradinėjimai ir bandymai kažką sugalvoti su Lietuvoje gaunamomis priemonėmis yra įdomūs, ar reikia tęsinių?

9 komentarai:

 1. Manau kad reikia blogu ne tik su nuotraukomis. Kartais buna tikrai labai idomu kaip tas ar anas dalykas daromas, kokiomis priemonemis. o ypac suzinoti kaskokiu "racionalizatoriniu" ideju. Taip kad rasyk rasyk, nes dazniausia visi ikelia tiesiog nuotrauka ir5 nera nei ko paklausti, nei kokiu ideju pasisemti. o kas ";del" medzio tai lauksiu istorijos tesinio, nes smalsu pamatyti kaip tokie vargai peraugs i grazu knygos virseli :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. Turiu ir aš tokį pieštuką. Persikelia gerai, bet aš kitą gabaliuką bandžiau plauti - nelabai plaunasi, nors pagal instrukciją turėtų. Nors išsiuvinėjus ir išplovus, linijų nesimato.
  Prim turi tiesiog baltą pieštuką, bet jis netinka piešinukų perkėlimui.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Aišku, kad skaitom:D ir net labai įdomu.
  Aš irgi turiu tokį pieštuką, bet ne Prym'o, bet dabar tingisi eiti pažiūrėti. Kažkada bandžiau perkelti piešinį, visas instrukcijas vykdžiau, bet nieko doro nepavyko:)
  Įkvėpta tavo eksperimentų gal vėl bandyti?.....

  AtsakytiPanaikinti
 4. Ne visi tik į paveiksliukus žiūri, yra ir kas skaito ir mėgaujasi ilgais tekstais :P Lauksiu tęsinių :)

  AtsakytiPanaikinti
 5. Skaito, skaito. Nebūtinai pasisako, bet skaito. ;)
  Aga, lauksiu ir aš tęsinio. :)

  AtsakytiPanaikinti
 6. Skaitom, skaitom. Tik rašyk, o jau naudingą patirtį panaudot mokėsim.

  AtsakytiPanaikinti
 7. http://www.sewandso.co.uk/cgi-bin/find/db.cgi?db=zoom&uid=&Prod_Code=45144&ww=on&do=search_results
  Piestukas perkelimui ant tamsios medziagos

  AtsakytiPanaikinti
 8. Ugne, ačiū už nuorodą. Visgi panašu, kad jis irgi nelabai tiktų. Šis pieštukas būtų geras, jei pieščiau tiesiai ant medžiagos. Bet man reikia perkelti piešinį nuo kito popieriaus, kuris, pakištas po audiniu, nesimato. Bet gal ir reiks šitą kada užsisakyti.

  AtsakytiPanaikinti
 9. Sveikute Žemugne, čia Morwen iš forumo:-) Visai netyčia radau tavo blogą :-) Gal turi kokių minčių, kaip perkelt raštą ant žalios vilnos? Keltišką, tokį šarangė varangė, kažkur susirangė? Kalkės net jei turėčiau geltonos (vaikystėj buvo pas mamą...), vilnos ji "neimtų", jau išbandyta su balta vilna ir mėlyna kalke.

  AtsakytiPanaikinti