2010 m. spalio 17 d., sekmadienis

Eksperimentas

Viename forume, kuriame siuvinėjimui skiriama ne tiek jau daug dėmesio, buvo užduotas klausimas: kokį siuvinėjimo siūlą geriau naudoti, norint papuošti juoduoju siuvinėjimu baltus marškinius... Na, siuvinėjimo forumuose toks klausimas paprastai neiškyla. O ir marškinių tokių niekas nesugalvoja siuvinėti (aš jau seniai apie tokius svajoju, bet ką su jais veikčiau? kasdien juk nenešiočiau, o rekonstruktoriams nepriklausau). Bet siūlų klausimas man jau senokai nedavė ramybės. Apie tokį eksperimentą galvojau seniai, tad šiandien atėjo jo eilė. Išsitraukiau visus juodus namie turimus siuvinėjimo ar beveik siuvinėjimo siūlus. Išdėlioti ant popieriaus lapo ir sunumeruoti jie atrodė štai taip:Čia sunumeruoti šie siūlai:
1. DMC, numeris 310.
2. Lininis DMC, numeris L310.
3. Anchor, numeris 403.
4. "Leningrado" rusiškas muline, šiais laikais jau ir numerį turintis - 7214.
5. Madeiros šilkas, numeris 2400.
6. Coats firmos natūralus šilkas Seta Reale, parduodamas špūlėmis po 20 metrų, storio numeris 30, spalvos - 7902.

Visais šiais siūlais buvo išsiuvinėta po liniją ant "Alytaus tekstilės" medvilnės. Šalia dar šaltu vandeniu išplaunamu flomasteriu buvo užrašyti siūlų numeriai. Juk plausiu karštu vandeniu, tai tikrai užsifiksuos...
Štai čia rezultatas po pirmojo plovimo karštu vandeniu (laukiau, kol tikrai atitekės karštas) ir ūkiniu muilu. Skaičius matote? Aš tai ne. Vos užtekėjo karšto vandens ir skaičiai pranyko... Bet kadangi dabar ne žymėjimo priemonės tikrintos, tai šitai praleisime (nors gaminio aš visgi nesiryžčiau karštu vandeniu plauti, gerame daikte dar imtų ir užsifiksuotų...). Tai štai: išplautas siuvinėjimas buvo išlygintas, kad greičiau išdžiūtų. O čia rezultatas:
Nei siūlas, nei audinys spalvos nepakeitė.
Tad nusprendžiau toliau eksperimentuoti ir audinį pakankinti. Vonioje stovėjo štai toks buteliukas. Nežinau, gal yra ir geresnių, bet ką radau, tą panaudojau. Nusprendžiau jame esančio skysčio užpilti ant audinio, kokią minutę palaukti, o tada išskalauti. Rezultatas visai neįdomus. Išlyginusi jau net galvojau, kad neverta fotografuoti. Visgi padariau dar vieną nuotrauką...Dabar jūs man pasakykite, kodėl aš už 8 metrus juodo siūlo moku beveik 2 litus, jei Gariūnuose 20 metrų kainuoja apie 80 centų, o perkant daugiau dar ir nuolaidą pritaiko... Aišku, lino (nuotraukoje II nuo viršaus) niekuo nepakeisi. Šilkai (V ir VI) skiriasi sukrumu, storiu, tad jie irgi bus naudojami skirtingiems darbams abu. Bet skirtumų tarp I, III ir IV siūlų dar reikės paieškoti. Rusiškų vienintelis minusas - mažesnė spalvų paletė.
Tiesa, eksperimente nedalyvavo lenkiška "Ariadna". Nesu tikra, ar turėtų jos siūlų neatidaviau. Be to, prieš kelerius metus jie pakeitė savo spalvyną, jį gerokai papildė, pranešė, kad gali skirtis seni ir nauji tų pačių numerių siūlai. Tad gali būti, kad šie siūlai pasikeitė. Kažkada seniai (prieš kokius 8-9 metus) tamsiai mėlynas ir tamsiai žalias "Ariadnos" siūlai man yra dažę. Nuo tada aš su jais nebedraugauju, antro šanso jiems nesuteiksiu...

5 komentarai:

 1. Gera idėja paeksperimentuoti :) Galima būtų pakartoti eksperimentą su raudonais siūlais - man pasirodė, kad pastaroji spalva pati pikčiausia (dažymo prasme) :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. As taip pat daznai uzduodu si klausima: kodel imam brangesni, jeigu ir pigesnis visai neblogas. Gal tiesiog laiko neturim tokiems eksperimentams. O kai zinai, kiek darbo idesi i rankdarbi, nesinori rizikuoti siulu kokybe, ar ne?

  AtsakytiPanaikinti
 3. Ieva, pažadu, pabandysiu ir su raudonais siūlais. Gal dar reiks kokius mėlynus ir žalius ryškius pabandyti. Tiesiog kad būčiau tikra, kad išbandžiau daugiau spalvų.
  Auksaranke, visgi galvoju, kad čia ne eksperimentų buvimo ar nebuvimo kaltė. Tiesiog vienu metu tokių siūlų nebebuvo įmanoma gauti, o pasirodė "Anchor"'as su savo milžiniška spalvų palete. Po to atsirado "DMC", "Ariadna", "Madeira"... Dauguma ėmė siuvinėti kryžiuku, o ten spalvos nurodytos numeriais. Tad aš priežastimi laikyčiau mūsų tinginystę. Nusipirkus rusiškus siūlus, reikėtų juos derinti, pačioms užsiimti kūryba. O siuvinėti tai, ką jau kažkas sukūrė ir kur nereiks ardyti, nebent padarytum klaidą, nes rezultatas jau žinomas, yra daug paprasčiau.

  AtsakytiPanaikinti
 4. Na, bet kuriuo atveju tai - tinginyste :) Ar su eksperementu, ar be jo :)

  AtsakytiPanaikinti