2011 m. vasario 23 d., trečiadienis

Apie nerankdarbiškus rankdarbių žurnalus

Vakar sulaukiau klausimo, kur gi aš naudoju tokius leidinius, kaip "Tautodailės metraštis".


Na, pirmiausiai tai aš juos, žinoma, skaitau. Ir sužinau smagių dalykų. Kad ir štai tokia citata: "Mažosios Lietuvos valdžia 1540 m. buvo išleidusi įsakymą, įpareigojantį seniūnus kiekvieną keikūną paklupdyti, priversti pabučiuoti žemę ir sumokėti tam tikrą piniginę baudą beturčių reikalams" (Angelė Vyšniauskaitė, "Šeima ir etninių tradicijų reikšmė šiandienai", Tautodailės metraštis. Žemaitija, Nr. 2, 1998, p. 3). Įdomu paskaityti ir kitus straipsnius, kad ir apie Žemaitijos mitologinius ir sakralinius objektus arba Mažosios Lietuvos antkapinius paminklus. Svarbiausia nepamiršti, kur išspausdinti šie straipsniai, kai sugalvosiu į anuos kraštus pakeliauti, kad nekiltų klausimas: skaičiau, turiu, bet kur ieškoti?
O dabar apie tai, ką galima panaudoti. Straipsniai apie tautinį kostiumą ar juostų ornamentus yra ne tik įdomus. Juose juk esama ir nupieštų ornamentų. Ornamentai visuomet yra gėris. Juos galima panaudoti dar vienoms riešinėms. O gal net nupiešti ir išsiuvinėti dar vieną samplerį, sukurtą lietuviškų raštų pagrindu.

Be abejo, smalsu ir pasigrožėti tautodailininkų darbais. Daugybė jų nuotraukų padeda gimti naujoms idėjoms.

5 komentarai:

 1. nu va, atspėjau :) Nors pirma parašiau, o tik paskui paskaičiau :)

  AtsakytiPanaikinti
 2. O, tai labai idomu, netgi nezinouaju, kad yra toks zurnalas! Aciu uz pistatyma!

  AtsakytiPanaikinti
 3. Daiva, įtariu, nebuvo labai sunku atspėti? Nors paskutiniu metu ir apsiraminau su riešinių mezgimu, bet raštus vis dar papaišau.
  Anna, man pačiai šis žurnalas buvo atradimas. Bet pasižiūrėjau, kad jį leidžia Lietuvos tautodailininkų sąjunga, tai reikės jų galerijoje Vilniuje ir kitų numerių paieškoti.

  AtsakytiPanaikinti
 4. O kodėl nuotraukos taip iš toli;)?

  AtsakytiPanaikinti
 5. Norėtųsi raštus iš arčiau apžiūrėti? Na, galėsiu atnešti parodyti. Nors raštai tradiciniai, mums žinomose juostų knygose yra :)

  AtsakytiPanaikinti