2011 m. vasario 16 d., trečiadienis

"Pūkuotukų" siuvinėjimas arba Punch Needle Embroidery

Vakar, įdėjusi vieną iš savo pradėtų darbų, sulaukiau klausimo: o kas tai per daiktas? Papasakoti, ką perskaičiau knygose ir atradau internete, galiu. Daug sunkiau pasakyti, kaip tai pavadinti. Z. Morkūnaitės knygoje "500 rankdarbiai" (Kaunas: Rientas, 1996) skyrius, kuriame aprašyta ši technika, vadinamas "Kilimai, daromi specialia kilpine adata". Panašu, kad pati autorė neapsisprendė, ar tai siuvinėjimas, ar ne. Ji rašo: "Kilpine adata galima padaryti labai gražių kilimėlių, pagalvėlių, išsiuvinėti liemenes, vaikiškus rūbelius. Labai gražiai atrodo rankdarbiai, kai siuvinėjama ant storo paltinio audinio vilnoniais siūlais". Na, kaip ir siuvinėjama su šia adata. Visa bėda, kad apie kilimą lengviau pasakysi, kad jis yra austas ar rištas. Siuvinėtas sunkiai įsivaizduojamas. Su anglų kalba viskas daug paprasčiau: procesas vadinamas "punch", siuvinėtojas - "puncher", siuvinėjimo adata - "punchneedle". Vienu žodžiu, viskas labai paprasta. Gal būtų galima šį procesą vadinti kilpinių siuvinėjimu ar vienu iš jo variantų (kilpinis siuvinėjimas įmanomas ir su paprasta adata).
Štai čia minima, kad jau XV a. šiuo siuvinėjimu buvo puošiami bažnytiniai drabužiai, o jūreiviai taip siuvinėjo pledus. Manasis piešinys siuvinėjamas muline siūlais 3 siūliukais, tačiau tradiciškai turėtų būti naudojami nestori siūlai, kokius dabar naudotumėm pirmiausiai mezgimui.
Adatų šiam siuvinėjimui yra daugybė. Jų įvairovę galite pamatyti kad ir šioje parduotuvėje. Aš dirbu štai su tokia.

Ten pat galima rasti ir "Dimensions" firmos rinkinių kilpiniam siuvinėjimui, tarp jų ir manąjį "Tall Flowers".

Audinys, kuris buvo rinkinyje, primena vidutinio tankumo džinsą. Vienu žodžiu, reikia storesnio potankio audinio. Žinoma, siuvinėjant storu siūlu (ar net medžiagos juostelėmis) audinio reikės gerokai retesnio. Tačiau svarbu, kad jis būtų tvirtas.
O kaip siuvinėti, pamokų internete yra nemažai. Galite pasiskaityti kad ir čia. Youtube galite rasti daugybę filmukų, štai vienas iš jų. Svarbiausia teisingai laikyti adatą, jos nepersukti. O suklydus, tenka siūlą išmesti. Išardžius jo jau nebepavyks panaudoti. Štai taip atrodo manojo siuvinėjimo blogoji dalis.

O štai taip geroji.


Tiesa, turiu įtarimą, kad prisidariau problemų. Tarp didesnių spalvų plotų dar reikės išsiuvinėti kontūrus. Tačiau bijau, kad susiuvinėjau per tankiai. Kontūrą patartina daryti bent dviejų eilių. Įdomu, man jos tilps, ar ne?

Bet kolkas darbas stovi. Blogojoje pusėje jau per daug galų. Netyčia galiu ką nors išardyti. Pasibaigė tekstiliniai klijai, kuriais pritvirtinu galus. Kol jų nenusipirksiu, šis siuvinėjimas lauks ir liūdės...

P.S. Kuo toliau rašiau, tuo labiau man patiko pavadinimas "kilpinis siuvinėjimas". Gal dar galima būtų pridurti "specialia adata". O gal "siuvinėjimas kilpine adata". Kaip jūs galvojate? Kadangi lietuviška siuvinėjimo terminija yra labai miglota, tenka terminus kurti patiems.

3 komentarai:

 1. Kartais man patinka rusai - kam sukti galvą dėl vertimo, jei galima vadinti originalo kalba. Jie ir vadintų tai Punch, Punchneedle.
  Bet "kilpinis siuvinėjimas" tikrai skamba.

  AtsakytiPanaikinti
 2. užsikabliavau - aš jau irgi užsisakiau rinkinuką, beja tokį patį kaip pačios - na man jis toks pats, pats... Idomu kuri pirma pabaigs? :)

  AtsakytiPanaikinti
 3. Kažkada seniai lankėmės Kaliningrade ir ten gatvėj viena moteriškė pardavinėjo tokias adatas ir rodė kaip jomis galima dirbti. Na ten aišku įrankis buvo pagamintas iš medicininės adatos, tiksliai jau net neprisimenu kaip, o gaila. Visai norėčiau pati pasigaminti. Bet principas lygiai toks pats, bent ir išvaizda panaši adatos į tą Dimensions įrankį. Man tai daugiau lyg koks badymas o ne siuvinėjimas panašu. Bent jau jei gerai prisimenu tai adatą tereikia durstyt per audinį. Na savotiškas siuvinėjimas gaunasi :D
  Visai įdomu būtų pasigaminti kilimėlį kokį, bet gaila būtų mindžiot :D
  Pagalvėlės vaikam jaučiu super būtų, minkštos ir dar su paveikslėliais.
  Reiks ir man prie progos pabandyti,kaip tik gavau pernai dovanų tokį įrankį Dimensions. Kaip tik siūlų likučiams panaudoti :)

  AtsakytiPanaikinti