2011 m. balandžio 30 d., šeštadienis

Rebecca Scott. Samplers

Kaip prieš pusantros savaitės nufotografavau savo rankdarbių knygų lentyną, sulaukiau štai tokio Vilmos klausimo: "Ar čia darbo priemonės? Ar daugiau aistra - pamačiau, vadinasi, ji turi būti mano lentynoje?" Nėra taip paprasta atsakyti į šį klausimą. Tikrai tai nėra darbo priemonė. Knygos dar neatsipirko ir neaišku, ar kada nors atsipirks. Nors tenka iš rankdarbių kažkiek užsidirbti, daugiausiai tai daroma savo malonumui. Nėra ir vien turėjimo aistra, kuomet vos pamatai ir prisireikia. Bankrutuočiau, jeigu taip pirkčiau knygas (nėra jos tokios pigios). Tiesiog turiu kelis pomėgius, iš kurių vienas - rankdarbiai. O kadangi noriu ne tik siuvinėti, badyti vieną kryžiuką po kito, kol susidėlios kažkoks piešiny, bet ir kažką daugiau sužinoti, tenka pirktis knygas.
Šiandien parodysiu vieną visai siuvinėjant nereikalingą, bet labai įdomią knygą - Rebekos Scott "Samplers".

Schemų šioje knygoje visai nėra, tik 120 puslapių teksto ir nuostabių iliustracijų. Autorės specializacija - istorinis siuvinėjimas ir samplerių datavimas nuo XVI a. pabaigos iki XIX a. II pusės. Tad ir šioje knygoje sampleriai yra aprašomi chronologiškai bei pagal temas (kvakerių, vargšų, amerikiečių). Nuostabūs senieji priminė kažkada Viktorijos ir Alberto muziejuje matytus grožius, į kuriuos žiūri ir galvoji: kiek reikėjo laiko juos išsiuvinėti, kiek dirbta prie kiekvienos smulkiausios detalės.

Be abejo, didelė dalis darbų siuvinėta kryžiuku. Nors taip pat naudojami ir daugybė kitų dygsnių.

Sampleriai naudingi mokantis ne tik siuvinėti, bet ir, pavyzdžiui, geografijos...

Dar viena įdomi detalė, apie kurią nebuvau girdėjusi: jeigu jūs galvojat, kad tos mergaitės pačios kūrė raštus, piešinius, pamirškit tai... Pirmosios rankdarbių knygos atsirado XVI amžiuje. O nuotraukoje, kurią įdėjau apačioje, vaizduojamo nebaigto samplerio (datuojamas 1660) piešinį sukūrė ir nupiešė profesionalūs dailininkai.

Ne tiek jau daug mes pažengėm nuo XVII a. Ir tada buvo drobės, paruoštos siuvinėti. Tik dabar dar ir siūlus dažniausiai prideda. Tada bent ši dalis buvo paliekama siuvinėtojai.

Dar nebaigiau šios knygos skaityti. Šiuo metu esu užsiėmusi kitais darbais, tad skaitymui savo malonumui laiko beveik nebelieka. Bet vis po kokį puslapį ar du prieš miegą įveikiu. Tad gal galima ją pavadinti knygą "sielai pamaloninti". O juk tai irgi labai vertinga.

1 komentaras:

  1. Tokią knygą ir aš mielai pavartyčiau. Nors Lietuvoje nebuvo sampleriai populiarūs, nepastebėjau ir dabar labai daug lietuvaičių jais susidomėjusių, bet senuosiuose audimo ir mezgimo raštuose irgi galima įžvelgti tuos pačius simbolius, kaip ir sampleriuose. Manau, prieš imantis samplerio,reikėtų gerokai pasiaiškinti, kas jame užkoduota, kad vien gėrį sau siuvinėtum. Todėl, kol kas tik grožiuosi, kitų siuvinėtais sampleriais.

    AtsakytiPanaikinti