2011 m. lapkričio 22 d., antradienis

Paskaita BPM II. Dar truputis vaizdų

Kai šiandien ryte dėjau pranešimą apie Bažnytinio paveldo muziejuje ketvirtadienį būsiančią paskaitą, tiesiog įkėliau šį rytą pašte rastą laišką-kvietimą su pranešimu spaudai. O dabar gavau dar keletą vaizdų (visos nuotraukos yra muziejaus nuosavybė, man leista jas čia parodyti), kurie gal sudomins ir paragins atvykti į paskaitą arba kitu metu bent trumpam (trumpam?) užsukti į muziejų pasižiūrėti jų turimų siuvinėjimų.
Pirmiausiai dar viena pranešėjo diak. Mozės Mitkevičiaus nuotrauka. Joje dalmatika matosi kiek geriau (nors dar geriau ją būtų galima apžiūrėti muziejuje). Ryte rašiau, kad būtų smagu, jeigu tokie grožiai būtų dažniau naudojami liturgijoje. Bet dabar pagalvojau, kad gal ir nebūtų geriau. Jeigu būčiau per toli ir negalėčiau įžiūrėti grožių, nervinčiausi ir galvočiau, kaip juos apžiūrėti. O jeigu būčiau pakankamai arti, mano mintys irgi būtų ne ten, kur turėtų būti :D


O štai ir dar viena dalmatika. Įtariu, kad irgi kokio XVIII a. Ir labai dailiai siuvinėta.


Ši kapa man įdomi dėl jos gamintojų praktiškumo. Net ir puošnų rūbą siudami, meistrai taupė medžiagas. Be abejo, šilko aksomas (įtariu, kad čia jis) - brangus daiktas. Bet net ir karpydami bei dėliodami audinį, meistrai stengėsi, kad dalys būtų sudėtos simetriškai. Sutikite, iškirpus pusapskritę detalę, liktų labai daug atraižų.
Labai mielas Evangelistas Lukas, prisėdęs ant debesėlio, jeigu neklystu, yra išsiuvinėtas ant arnoto.


Retokai užeinu į muziejų, tad nors motyvus ir pamenu, galiu klysti, kur jie buvo panaudoti. Juk trumpam užsukęs pasižiūrėti naujų eksponatų, gali ilgai užtrukti besigrožėdamas štai tokiais siuvinėjimais (o taip pat įvairiais siuvinėjimais auksu, vienais už kitus puošnesniais ornamentais ir pan.).


Nors nuotraukos niekad neatskleidžia šių siuvinėjimų grožio. Net tuomet, kai gali juos išsididinti, kad įžiūrėtum dygsnelius, tik gyvai gali suvokti tikruosius dydžius (o gal smulkumą), tikrąjį kruopšnumą ir patvarumą.

P. S. Muziejuje šiuo metu vyksta auksakalystės paroda. Jos dar nemačiau, bet tikiu, kad ten irgi iškelta į dienos šviesą daugybė nuostabių dalykų.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą